Bebeklerde Görme - Göz Sağlığı - Medical Park Göz Sağlığı

Bebeklerde Görme

Bebekler Ne Zaman Net Görürler?

Yapılan araştırmalara göre; bebekler yetişkin düzeydeki görmeye 2 yaş civarında yaklaşırlar. Tamamen net görme 4-5 yaş civarında olur. Ancak 3 aylık bir bebeğin farklı yüzleri ayırt edebildiği, 6 aylıkken ise cisimleri ayırabildiği bilinmektedir.

Anlamak İçin Neler Yapılabilir?

Yeni doğan bebek annesinin yüzünü 25-30 cm uzaktan fark edebilir. Işığa tepki verir. Zamanla parlak renkte cisimlere ilgi gösterir. Yaklaşık 4 -5 aylıkken cisimlere uzanıp tutmak ister. Bebekler annelerinin yüzüne bakar ve hareketlerini taklit ederler.

excimer lazer

Görme Problemleri ve Belirtileri

Doğuştan olan görme problemlerinde, bebeğin göz şekli, rengi ve büyüklüğüne dikkat edilmelidir. Normalden küçük veya büyük gözlü, gözünün saydam olması gereken yeri bulanık ve gri olan bebekler, göz bebeği beyaz olan bebekler hemen göz doktoruna getirilmelidir. Göz anomalileri, glokom ve katarakt bu yolla tanınabilmektedir. Bu durumların tedavisi genellikle cerrahidir. İlk üç ayda gözlerin zaman zaman kayması normaldir. Ancak bebeğin bir gözü sürekli içe ya da dışa kayıorsa veya her iki gözde içe-dışa veya aşağı -yukarı hızlı bir şeklide kayma hareketi oluyorsa görmediğinden şüphelenilmelidir.

Göz Kanalı Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde ilk aylarda göz yaşı kanalının tıkanıklığına sık rastlanır ancak yaklaşık 6.-7. ayda çoğu bebekte göz yaşarması ortadan kalkar. Ancak bu aydan sonra bebeğinizin gözünde sulanma, sık sık çapaklanma varsa göz yaşı kanal tıkanıklığından şüphelenilmeli ve göz doktoruna başvurulmalıdır. Erken dönemde medikal tedavi ve basit girişimler yeterli olurken ilerleyen yaşlarda cerrahi tedavi zorunlu olabilir.

Pembe Göz – Belirtileri ve Tedavisi

Yeni doğan bebekte göz kızarıklığı, doğum sırasında mikrop kapmaya veya yeni doğan glokomuna bağlı olabilir. Doğum travmasına bağlı masum kanamalar da görülebilir. Bu durum zaten hastanenin yeni doğan bölümünde kontrol edilmektedir. Ancak bazen belirtiler bebek eve çıktıktan sonra belirginleşebilir. Bu durumda acilen göz doktoruna başvurulmalıdır. Sebebe bağlı olarak ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. İlerleyen aylarda bebeğin hareketlenmesiyle göz yaralanmaları, bebeğin tırnağıyla gözünü çizmesi, enfeksiyon ve 1 yaşına doğru da gözde alerjiye bağlı kızarıklık görülebilmektedir.

Korneaya Bağlı Aşınmalar

Bebeğin kendi tırnağıyla gözünü çizmesi nadir değildir. Bu durumda gözde aşırı sulanma, kızarıklık ve ışık hassasiyetine bağlı olarak bebeğin gözünü açmaması gelişir. Korneayı tutan bir enfeksiyon gelişmişse bu tabloya akıntı da eşlik eder. Bebeğin korneasında lekelenme, bulanıklaşma ve beyazlaşma görülürse durum daha ciddi demektir. Tüm bu durumlarda acilen doktora başvurulmalıdır. Erken ilaç tedavisiyle çoğunlukla hasar kalmadan iyileşme sağlanırken; ileri vakalarda cerrahi tedavi gerekliliği, kalıcı görme bozukluğu, hatta göz kaybı gelişebilmektedir.

Anne Babalara Tavsiyeler

Tüm bebeklerin doğum sonrasında, 6. ayda, 3 yaşında ve okula başlamadan önce göz kontrolünden geçmeleri gereklidir. Özellikle görme bozuklukları ve şaşılıkta göz tembelliğinin oluşmaması için erken tanı çok önemlidir. Bebeğiniz yüzünüze bakmıyorsa, ışıktan rahatsız olmuyorsa, size gülümsemiyorsa ve çevresiyle ilgilenmiyorsa hiç zaman kaybetmeden göz doktoruna başvurmalısınız. Yetişkinler için kısa süreler olan bir kaç gün bebeğinizin tüm hayatını değiştirebilir.