Excimer Laser - Göz Sağlığı - Medical Park Göz Sağlığı

Excimer Laser

Gözlük ve kontak lens kullanmadan dünyayı kendi gözleriyle net görmeye karar verenler Excimer laser avantajlarından yararlanıyor. Excimer lazer yöntemiyle, gözlük ve kontakt lenslerden ömür boyu kurtulmanız mümkün. Ağrısız, acısız birkaç dakikalık Excimer lazer tedavisiyle gözlük takmayı gerektiren korneadaki şekil bozukluğu ortadan kalkıyor ve kişi gözlük veya lens kullanmadan net bir görüş elde ediyor.

excimer lazer

Excimer lazer nedir?

Argon gazı kullanarak 193 nm dalga boyunda ultraviyole ışık üreten ve korneada yapılması gereken düzeltmeye göre ışığı kontrol eden, içinde çok gelişmiş bir bilgisayar bulunan lazer cihazıdır. Gözlük ve kontak lens kullanmayı gerektiren göz bozuklukları ‘kırma kusurları’ olarak adlandırılır.

Kırma Kusurları:

A. MİYOPİ: Kornea ve mercekte kırılan ışınlar görme merkezinin önünde odaklanıyor ise, göz uzaktaki cisimleri net göremez. Bu duruma Miyopi denir.

B. HİPERMETROPİ: Kırılan ışınlar görme merkezinin arkasında odaklanıyorsa göz yakını net göremez. Buna Hipermetropi denir.

C. ASTİGMAT: Net bir görüş için korneanın her ekseninde kırılan ışınların görme merkezinde odaklanması gerekir. Astigmatizma’da belli eksenlerde kırılan ışınlar görme merkezinde odaklanmazlar. Görüntü uzakta da, yakında da net değildir ve kişi cisimleri gölgeli görür.

D. NORMAL GÖZ ( EMETROPİ): Kornea ve mercekte kırılan ışınlar görme merkezine düşüyorsa hiçbir kırma kusuru yoktur ve net bir görüş elde edilir.

Kimler lazer olabilir?

Son bir yılda göz kusuru 0.50 D’den fazla değişmemiş, -10 dioptriye kadar miyopisi, -6.00 dioptriye kadar astigmatı,+7.00 ye kadar hipermetropisi olanlar ve yapılacak ön muayene tetkikler neticesinde göz yapısı ameliyata uygun bulunan kişiler lazerle tedavi edilebilir.

Hasta seçiminde hangi kriterleri göz önüne alınıyor?

Lazer ameliyatlarında amaç ‘öncelikle kişinin göz sağlığını korumak’, daha sonra gözlük ve kontak lensten kurtarmaktır. Her göz excimer lazer ameliyatına uygun olamayacağı gibi, başarı oranı da gözün yapısına bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle, başarılı bir ameliyat ve sonuç için öncelikle hasta seçiminin doğru yapılması gereklidir. Her hasta operasyon öncesi, sonuç ve beklentileri konusunda detaylı olarak bilgilendirilmelidir.

Göz Kontrolleri

Lazer kimlere uygulanmaz?

Romatizmal hastalığı ve bağ dokusu hastalığı olanlar, şeker hastaları, hamileler, bebek emziren kadınlar, keratokonüs, göz tansiyonu ve katarakt gibi göz rahatsızlığı olanlar, daha önce bazı göz cerrahilerini geçirmiş kişilere lazer uygulamıyoruz.

Lazer operasyonu olmayı düşünenler neye dikkat etmelidir?

  • Lazer operasyonu olacağınız hastanenin, gözün her branşında tam hizmet verecek donanım ve hekim kadrosuna sahip olmasına
  • Hastanenin göz ve lazer ön muayenesinde kullandığı cihazların son teknoloji ürünü olmasına,
  • Kullanılacak excimer Lazer cihazının FDA onaylı olmasına,
  • Operasyonu gerçekleştirecek hekimin excimer konusunda uzmanlaşmış, yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmasına,
  • Ameliyat sonrasında doğabilecek her türlü ihtiyaç için, hastanenin 365 gün–24 saat hizmet alınabilecek durumda olmasına,
  • Lazerde kullanılacak bıçakların, orijinal markalı ve her hastaya özel, ‘tek kullanımlık’ olmasına,
  • Hastanenin genel hijyen, sterilizasyon, lazer cihazları ve diğer cihazlarının bakım ve kalibrasyon gibi konulardaki ciddiyet ve güvenilirliğinin olması.

Ameliyattan hemen önce hastanın yapması gerekenler nelerdir?

Lazer tedavisi çok kısa süren ve hasta açısından zorluğu olmayan bir cerrahi olduğundan, hastaneye sıkıntı ve endişeyle gelmelerine gerek yoktur. Tedavi günü yemek yiyebilirler fakat makyaj yapmamaları, parfüm-saç jölesi gibi kozmetikler kullanmamaları önerilir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlarını içmemelerini önermekteyiz. Ayrıca yumuşak kontak lens kullananların, ilk muayeneye gelmeden önce en az 1 hafta süreyle lenslerini takmamış olmaları gerekmektedir. Sert veya yarı sert kontak lens kullananlar için bu süre en az 3 haftadır.

Lazer işlemi nasıl gerçekleştiriliyor ve ne kadar sürüyor?

Tedavi her göz için yaklaşık 4–5 dakika sürer ve hasta ağrı ya da acı duymaz. Ancak tedavi boyunca doktorun talimatlarına uymak çok önemlidir. İşlem bittikten sonra, gözler bandajla kapatılmadan hasta, lazer odasından çıkarılır.

Lazer tedavisi yirmi yılı aşkın süredir uygulanmaktadır ve oldukça güvenilirdir. Ülkemizde ve dünyada en çok uygulanan cerrahi tedavilerden biri  olan bu operasyon, uygun kişilere yapıldığında başarılı sonuçlar vermektedir.

Hastanede yatmak gerekiyor mu?

Hayır. Kontrol muayenesinden sonra hastamız evine dönebilir. İlk 4–5 saat içinde gözlerde hafif bir ağrı, batma ve sulanma olabilir. Nadiren ağrı kesiciye ihtiyaç olabilir. Lazer sonrası gözlerin kaşınmaması, ovuşturulmaması, su kaçırılmaması istenir. Ertesi günkü kontrolden sonra gözlük veya kontak lens olmadan günlün normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Yaklaşık 3–4 hafta süreyle de çeşitli damlalar kullanılması önerilir.