Excimer Laser Teknolojisi - Göz Sağlığı - Medical Park Göz Sağlığı

Excimer Laser Teknolojisi

Excimer Laser Teknolojisi
Laser’le görme tedavisi, tamamen bilgisayar kontrollü Excimer Laser cihazlarının kornea’nın seklini degistirerek görme kusurlarını gidermesi işlemidir.

Excimer laserin gözün ön bölümündeki kornea dokusuna uygulanımı ile korneadaki dokuyu bir arada tutan karbon bağlarının kırılmasına neden olarak dokuyu buharlaştırma suretiyle yok eder. Excimer laserde çok iyi ayarlanmış miktardaki
laserin korneada istenilen bölgelere yollanması ile belirli bölgeler traşlanır.

 Gözünüzün Uygun Olup Olmadıgı Nasıl Anlaşılır?

Excimer Laser için gözlerinizin uygun olup olmamasını doktorunuz tayin edecektir. Bu ise tam göz muayenesi ve yapılacak tetkiklerin sonucuna göre belirlenmektedir. İlk muayene gözünüze en uygun, en güvenli tedavi yönteminin planlanması için bir dizi ayrıntılı tetkiki içerir ve en az ameliyatın kendisi kadar önemli bir hazırlık asamasıdır.

Ameliyat Sırası

Hasta laser odasına girdiginde özel laser yatagına sırtüstü uzanması istenir. Gözüne steril bir örtü örtülür, ardından tedavi süresince gözlerini kırpmaması için özel ve güvenli bir aparatla göz kapakları aralanır. Laser tedavisi her bir göz için yaklasık 4-5 dakika kadar sürer, ağrı ve acı hissedilmez. Hastanın tedavi boyunca rahat olması ve doktorun talimatlarına uyması çok önemlidir.

Operasyon Sonrası

Operasyon sonrası 4–5 saat süre ile gözlerde yanma, sulanma ve bulanık görme normaldir. 1–2 saatte bir verilen damlalar kullanılır. Ertesi gün 5 dakikalık bir kontrol sonrası hastalar günlük islerine dönebilmektedirler.

Excime laser ile kaç numaraya kadar miyop düzeltilebilir?

Gözün yapısı uygunsa, excimer laser ile 8 numara miyop düzeltilebilir. Günümüzde, 7-8 numaradan büyük miyoplara, excimer laser alternatifi olarak fakik göz içi lens uygulaması da
yapılmaktadır.

Excimer laser ile kaç numaraya kadar hipermetrop düzeltilebilir?

Excimer Laser Teknolojisi
Gözün yapısı uygun oldugunda, excimer laser ile 4 numaraya (dioptri) kadar hipermetrop düzeltilebilir. Bazı istisnai durumlarda 18 yas altında da excimer laser uygulanabilir. Yastan daha önemli olan
numara ilerleyisinin durmus olmasıdır.

Excimer laser ile kaç numaraya kadar astigmat düzeltilebilir?

Gözün yapısı uygunsa, excimer laser ile 6 numaraya (dioptri) kadar astigmat düzeltilebilir.

Excimer laser için yaş önemli midir?

Alt yas sınırı 18 olmalıdır. Üst yaş sınırı yoktur.

Excimer laser sonrası ilaç kullanımı gerekli midir?

Evet, laser uygulamasından sonra bir ay süre bir süre göz damlası kullanılmalıdır.

Excimer laser uygulamasında ağrı hissedilir mi?

Hayır. Tedavi sonrasında 4 saat kadar göz kızarıklıgı, ısıktan rahatsızlık, gözlerde batma hissi ve geçici bulanık görme olabilir. PRK sonrasında bu sıkıntılar biraz daha fazladır ve 48 saat kadar sürebilir.

Excimer laser uygulaması ne kadar sürer?

Uygulama 5-45 saniye arasında biter.

İki göz aynı zamanda mı tedavi edilir?

Evet, iki göz aynı seansta tedavi edilir.

Tedaviden sonra gözler kapatılır mı?

Hayır, laser sonrasında gözler açık kalır ancak hastaların 4-5 saat uyur pozisyonda istirahat etmeleri faydalıdır.