Göz Hastalıkları - Göz Sağlığı - Medical Park Göz Sağlığı

Göz Hastalıkları

Glokom

Glokom: Glokom, göziçindeki sıvı basıncının görme sinirine zarar verebilecek düzeyde yükselmesi nedeniyle görme sinirinin giderek zayıflamasına ve böylece görme kaybına yolaçan ciddi bir hastalıktır. Glokom beyine gördüklerimizi ileten görme sinirinin hastalığıdır. Halk arasında göz tansiyonu ve karasu adlarıyla bilinen glokom özellikle ileri yaşlardaki önemli bir körlük nedenidir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Renk Körlüğü

Renk Körlüğü: Tıpta ‘Daltonizm’ olarak bilinen, dünyada görülme sıklığı yüzde 6 olan renk körlüğü; kalıtsal olabildiği gibi görme siniri, görme noktası ve göz tansiyonu gibi bazı göz hastalıkları sonucunda da oluşabilir. Kadınlarda yüzde 0.6–0.8 oranında rastlanılmasına rağmen, bu oran erkeklerde yaklaşık yüzde 10’dur Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Şaşılık

Şaşılık: Şaşılık, her iki gözün görme eksenlerinin paralelliğinin bozulmasıdır. Şaşılık, doğuştan olabilir veya sonradan ortaya çıkabilir. Sonradan ortaya çıkan şaşılıkların sebepleri arasında travma, geçirilmiş operasyonlar, bazı nörolojik hastalıklar vs. olarak sayılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Şaşılık

Alerjik Konjonktivit: Alerjik konjonktivit en sık rastlanan alerjik göz hastalığıdır. Genellikle çocuklukta başlar, İnsanların yaklaşık yüzde 15′inde allerjinin bir veya birkaç çeşidi görülür. Çevreyle direkt teması nedeniyle göz allerjik hastalıklara daha sık meyil gösteren bir organımızdır. Detaylı bilgi için tıklayınız.