Ektropiyum - Göz Sağlığı - Medical Park Göz Sağlığı

Ektropiyum

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemal Tuncer, önemli bir göz sağlığı sorunu olan Ektropiyum (göz kapağının dışa dönmesi) ile ilgili bilgi verdi.

İlerleyen yaşa bağlı olarak değişen yüz çehresiyle birlikte göz kapaklarında da bazı değişiklikler olabilir. Yüzde oluşan sarkmalar göz kapaklarında içeri veya dışarı dönmesine neden olabilir. Yaşlılık dönemlerinde sık karşılaşılan bu problemin göz kapağına uygulanan cerrahi yöntemle çözülebileceğini söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemal Tuncer, “Alt ve üst gözkapaklarında zaman içinde istenmeyen değişiklikler oluşur. Çok ince olan üst gözkapağı derisi devamlı hareketin sonucunda sarkar, yerçekimin etkisiyle gözün etrafını saran yağ dokuları özellikle alt gözkapağında öne doğru torbalanırlar ve göz kapağının ters dönmesine neden olabilir” dedi.

Ameliyatla daha sağlıklı ve dinç bir görünüm elde etmenin amaçlandığını anlatan Prof. Dr. Kemal Tuncer, operasyonla ilgili şu bilgileri verdi: “Ameliyat her bir göz kapağı için ortalama 20 dakika sürer ve uyuşturularak uygulanır. Düşük olan kapak kaldırılır, üst göz kapağına şişkinlik veren yağ dokusu alınır ve düşen gözyaşı bezi normal yerine getirilir. Hastanede yatmaya gerek yoktur ve 1 hafta içinde normal hayata dönülebilir. Hastalık tedavi edilmediği zaman ise gözde yanma, kuruluk, ağrıya neden olabiliyor”

Prof. Dr. Kemal Tuncer, hastalığın yalnızca yaşlılarda görülmediğini kalıtımın etkisi ile çok genç yaşlarda da oluşabildiğine dikkat çekiyor.