Göz Alerjileri - Göz Sağlığı - Medical Park Göz Sağlığı

Göz Alerjileri

göz alerjileri

Yaz ayının gelmesi ile insanlarda gözlerde yaşanan sıkıntılar rahatsız edici boyuta varabiliyor. Doğanın uyanışı, kimi alerjik bünyelerde rahatsız edici sonuçlar doğurabiliyor. Bahar alerjilerine karşı tedbirli olmak gerekiyor. Medical Park Elazığ Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Sait Günerigök göz alerjileri hakkında bilgilendiriyor.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte alerjik hastalıklar da daha sık görülmeye başlanıyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında çiçek tozlarının ve polenlerin çoğalması, gözde yaşanan alerjilerin de artmasına neden oluyor. Bu alerjiler çoğu zaman Şubat ayının sonlarında başlayıp, Eylül ayına kadar devam ediyor.

Yaz mevsiminin en çok gözleri etkiliyor. Alerjik faktörlerin yanı sıra gözlerimizi fazla yormamız da bu tip rahatsızlıkları artırıyor. Göz alerjisi tek başına görülebileceği gibi, sadece burunla ilgili olan alerjik belirtilere de eşlik edebilir. Burun akıntısı, burun kaşıntısı, burunda kan birikimi ve baş ağrısı gibi şikayetlere ek olarak göz şikayetleri de sık görülen tablolar arasındadır. Baharla artan çiçek polenleri, ev tozları ve sigara kullanımı, bu tür rahatsızlıklara neden oluyor. Göz alerjileri, alerjik maddelere karşı yatkın olan kişilerde daha sık görülür. Örneğin alerjik astımı olan insanların dönem dönem göz ile ilgili şikayetlerinin olması oldukça yaygın bir tablodur.

Göz alerjisi gözün herhangi bir maddeye karşı verdiği tepkidir… Çiçek tozu, kimyasal ilaçlar, farklı kokular, çimen, ağaç, yabani otlar, ev-büro tozları, evcil hayvanlar ve kullanılan ilaçlar bu tür tepkilere neden olabilir. Ayrıca fazla bilgisayar kullanma, televizyon seyretme ya da dikkat gerektiren işlerde çalışma da gözün kurumasına neden olarak, alerjik problemler karşısında gözün hassasiyetini artıran nedenler arasında önemli yer tutar. Gözün içerisinde var olan mast hücreleri alerji yapma özelliği olabilecek maddelere karşı gözü korur, göz alerjileri dediğimiz tablo meydana gelir.

Belirtileri

Gözlerde kızarıklık, sulanma, kaşıntı, kimi zaman ise ağrı, alerjinin belirtileri arasında yer alıyor. Eğer hastalarda alerjik rinit de varsa, bu durumda burun akması ve hapşırık da beraberinde geliyor. Alerji, genetik olarak da geçiş yapabiliyor ama genetik burada çok büyük rol oynamıyor. Çoğunlukla çocukluk zamanlarında ve bireyin ilk olarak dışarı çıktığı dönemlerde görülüyor. 18-20 yaş sonrasında ise azalarak sona eriyor.

Çözüm Zor Değil

Alerjiden korunmak, güneş gözlüğü takmak, şapka giymek, el yüz yıkamak gibi basit önlemlerle sağlanabiliyor. Ancak, kimi ileri aşamaya gelmiş alerjilerde, hastaların doktora gitmeleri gerekiyor. Düzenli olarak doktor kontrolünde alınan ilaçlar, alerjilerin verdiği rahatsızlıkları ortadan kaldırıyor.