Göz Tansiyonu - Göz Sağlığı - Medical Park Göz Sağlığı

Göz Tansiyonu

Özellikle kırklı yaşlardan sonra ortaya çıkan ve sinsice ilerleyerek hiçbir belirti vermeyen göz tansiyonu yükselmesi yani glokomun ani körlüğe neden olan bir hastalık olduğunu ifade eden Medical Park Tokat Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nihat Uluslu bilgilendiriyor.

Gözde, göz ön kısmını dolduran hümör aköz (göz içi sıvısı) adı verilen, şeffa bir sıvı vardır. Göz içindeki basıncı sabit tutmak için belli bir hızda göz içi sıvısı üretilirken, aynı miktarda sıvı gözü gözü terkereder. Hümör aköz mikroskopik bir kanal ile (göz yaşı kanalı ile bir ilgisi yoktur) gözden ayrılır. Göz kapalı bir sistem olduğu için bu misroskopik kanal sistemi tıkandığı zaman, fazla sıvı basıncı artarak optik sinire (görme sinirine) baskı oluşturur.
glokom

Glokomda Erken Teşhisin Önemi

Optik sinir liflerinde hasar olduğu zaman, görme alanında kör noktalar oluşur. Bu kör noktalar genellikle erken teşhis edilemez. Optik sinirin büyük kısmı hasar gördüğünde geç kalınmış olunur. Optik sinirin tamamı hasar gördüğünde tam körlük gelişmiştir. Glokomun erken teşhis ve tedavisi bu nedenle çok önemlidir. Erken tedavi ile glokom kaynaklı görme kaybı ve körlük önlenebilir.

Halk arasında “Karasu Hastalığı” olarak da bilinen glokom, görme bozukluğu, şiddetli göz ağrısı, baş ağrısı, ışıklar etrafında gökkuşağı haleleri, bulantı ve kusma gibi şikayetlerin oluşabiliyor ve yaşlılık, yüksek göz içi basıncı, ailede glokom hikayesi, myopi ve hipermetropi, kornea kalınlığının ince olması, sistemik sağlık problemleri (diabet, migren, dolaşım bozuklukları) gibi durumların glokoma neden olabiliyor.

Düzenli Kontroller Şart!

Glokomu olan bir hastanın düzenli göz kontrollerine (ideali her ay) giderek oluşabilecek görme kayıplarının önüne geçilebiliyor. Göz muayenelerinin önerilen zaman aralıkları ile ilgili olarak şu şekilde olmalı: ailesinde glokom hikayesi bulunan herkes 20-30 yaş arasında 3-4 yılda bir, 30-40 yaş arasında 2-3 yılda bir göz tansiyonu kontrolü için göz muayenesi olmalıdır. Ailesinde glokom hikayesi olsun olmasın herkes 40-60 yaş arasında 2 yılda bir, 60 yaş üzeri periyodunda her yıl göz muayenesi olmalıdır.

Göz tansiyonu yüksekliği tedavisinin ilk planda tıbbi tedavidir (ilaçla tedavi). Tıbbi tedavinin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi tedavinin devreye girebilir. Glokom hafife alınacak bir hastalık değildir. Sürekli takibi gerekmektedir. Hastalarımızın ömür boyu ideali ayda bir, hep aynı göz doktoru olmak kaydıyla göz tansiyonu kontrolü, yılda bir görme alanı kontrolü kontrolü yaptırmalarında tamamen kör olmamaları adına büyük fayda vardır.