Yeni Lazer Teknolojisi ile Katarakt Tedavisi - Göz Sağlığı - Medical Park Göz Sağlığı

Yeni Lazer Teknolojisi ile Katarakt Tedavisi

Katarakt cerrahisi gün geçtikçe daha da ilerliyor. Artık bu ameliyatın daha doğru ve daha rahat gerçekleştirilmesi için tasarlanan yeni bir teknoloji var. Bugün femtosaniye laser destekli yeni cerrahi yöntemler de seçenekleriniz arasında. Buna ek olarak, yeni ve daha gelişmiş lens seçenekleriniz de her zamankinden fazla.

Katarakt Nedir?

Katarakt göz içindeki doğal lensin bulanıklaşması, bulutlanmasıdır. Bu durum, ışığın gözün arka bölümüne ulaşmasını engeller ve net görmeyi zorlaştırır. Katarakt yaşlanmanın doğal bir sonucudur fakat gözünüzde katarak gelişmesi için mutlaka yaşlı olmanız gerekmez. 40’lı ve 50’li yaşlardaki pek çok kişide erken evrede katarakt mevcuttur ve bu durum henüz görüş kalitesini etkilememiş olabilir. Yaşınız ne olursa olsun, katarakt görüş kalitenizi etkilemeye başlamışsa hekiminize başvurmanın zamanı gelmiş demektir.

Geleneksel Katarak Cerrahisi:

Hekiminiz bulanıklaşan kataraktlı lensi parçalayıp çıkartmak için bıçak, ses dalgaları, aspirasyon ve irrigasyon yöntemlerini kullanır. İmplante edilecek yeni lens için gözü hazırlar.

Laser Katarakt Cerrahisi:

Hekimler şeffaflığını kaybetmiş lensin çıkarılmasını kolaylaştırmak ve gözü implante edilecek yeni lense hazırlamak için hassas bir laser ışını kullanır. Yeni geliştirilen laserler ses dalgalarının kullanımını en alt düzeye indirir ve daha etkin bir performansa olanak tanır. Hekiminiz cerrahisini, bilgisayar tarafından yönlendirilen laserin hassasiyet ve tutarlılığı ile birleştirme şansı bulur.

Katarakt ameliyatı ne kadar güvenlidir?

Katarakt ameliyatı tüm dünyada en yaygın ameliyatlardan biridir. Genellikle hastaneye yatmayı gerektirmez ve siz uyanıkken lokal anestezi ile gerçekleştirilir.

Her iki gözümde de yapılması gerekirse ne olur?

Her iki gözünüz için de katarakt ameliyatı gerekiyorsa, hekiminiz sizin için en uygun ameliyat zamanını
planlamak üzere size bilgi verecektir.

Ne zaman katarakt ameliyatı gerekir?

Katarakt ameliyatının zamanına karar vermek, günlük aktivitelerinizi yerine getirirken ne kadar iyi görebildiğinize bağlıdır. Bazı hastalar, ilk tanıyı takiben birkaç yıl araba kullanabilir, televizyon seyredebilir ya da bilgisayarda çalışabilir. Bazı kataraktlar hafiftir ve görmeyi etkilemez. Fakat, katarakt görme sorunlarına neden olmaya başladığında – örneğin araba kullanırken – hekiminize danışma zamanı gelmiş demektir.

Ameliyat günümde neler yapılacak?

Kararakt cerrahisi genellikle hastaneye yatış gerektirmeyen bir ameliyattır. Ameliyat günü hekiminiz tarafından rahatlamanıza yardımcı olmak ve ameliyatınızın daha rahat geçmesini sağlamak için bazı ilaçlar uygulanır. Ameliyatın süresi genellikle kısadır. Ameliyat sonrası hekiminiz gözünüze koruyucu bir kapatma uygular ve uyanma odasında kısa bir süre bekledikten sonra genellikle hekiminiz evinize dönmenize izin verir. Sizi arabayla eve götürebilecek bir yakınınızın sizinle birlikte olması gereklidir.

Her Zamankinden Fazla Lens Seçeneği!

Standart bir göz içi lensi katarakt ameliyatı sonrasında size mükemmel bir uzak görüş sağlayabilir. Ancak, yine de bazı aktiviteler için gözlüğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Gelişmiş bir göz içi lensi size aktif yaşama uygun daha doğal bir görme aralığı sunabilir. Bu da daha geniş bir yelpazede daha iyi görmeniz anlamına gelir. Gelişmiş bir göz içi lensi, günümüzün hareketli yaşam koşullarında son derece önemli olan ara mesafede görme olanağı da sağlar. Bu tür lensler için ilave bir maliyet gerekir. Ancak, bu lenslerle ameliyat sonrası nadiren gözlüğe ihtiyaç duyulur