Lens - Göz Sağlığı - Medical Park Göz Sağlığı

Lens

Gözün kırma kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak üretilmiş, kornea ön yüzeyine takılan merceklere kontakt lens denir. Kontakt lensler; optik amaçlı olarak kullanılmakla beraber kozmetik ve tedavi amacıyla da kullanılmakta olan bir çeşit protezdir. Kontakt lensler; kornea yüzeyine yerleştirilerek gözdeki kusurların tashihi veya bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan lenslerdir.

gebelik

Kontakt lens uygulaması nasıl olmalıdır?

Kontakt lens reçete edilmeden önce, tam bir göz muayenesi gereklidir. Göze en uygun kontakt lense, hasta ve doktor arasındaki görüşmeden sonra karar verilir. Yapılan bu değerlendirmelerle, gözün kontakt lens kullanımına uygun olup olmadığı belirlenir. Ayrıca nasıl bir kontakt lens kullanabileceğine karar verilir.

Kontakt lens takma süresi, her gün biraz daha artırılarak adaptasyon sağlanır. Bu adaptasyon süresi, yumuşak lensler için 3–4 gün, sert lensler için 2–4 hafta olabilir. Adaptasyon süresinde; sulanma, göz kırpıştırma, ışık hassasiyeti ve kızarıklık gibi şikayetler olabilir. Bu belirtiler genellikle geçicidir, aksi halde doktora haber verilmelidir.

Kontakt lens çeşitleri nelerdir?

Kontakt lensler, genel olarak yumuşak ve gaz geçirgen sert lensler olarak iki kategoriye ayrılır. Bunlar gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lenslerdir. Gaz geçirgen sert lenslerin kullanımının gerektiği birkaç durum dışında, çoğunlukla yumuşak lensler kullanılır.

A. Yumuşak (hidrojel) lensler: Yeni geliştirilen yumuşak kontakt lensler; hipermetrop, miyop, astigmat ve presbiyop (yakın okuma zorluğu) gibi her türlü görme bozukluğunu düzeltebilmektedir. Hidrofilik, yani su tutabilen maddeden yapılmış olan yumuşak kontakt lensler, oldukça ince ve bükülebilirdir. Korneayı tamamen kaplar ve beyaz olan sklera tabakasına da taşar.

B. Sert kontakt lensler: Yumuşak lensin kullanıldığı her türlü göz bozukluğunda kullanılır. Özellikle yüksek ve düzensiz astigmatı olan kişilerde keratokonus adı verilen düzensiz kornea yapısı nedeni ile görüşü gözlükle iyi olmayan kişilerde kullanılır. Göze oksijen geçişine izin verdikleri için bu adı alırlar ve bu özellikleri nedeniyle kornea epitel metabolizmasını daha az bozarlar. Korneanın seklini almadıkları için yüksek astigmatizma ve keratokonus gibi olgularda özellikle tercih edilirler.

C. Renkli lensler: Günümüzde çok popüler olan bir lens grubu da renkli lenslerdir. Göz rengini değiştirmek isteyenlerin başvurduğu bu lenslerin görme bozukluğunu düzelten çeşitleri de mevcuttur.

D. Bifokal lensler: Bunların dışında yakın ve uzak için iki ayrı gözlük kulanmak zorunda kalan kişiler içinde lensler geliştirilmiştir. Bunlara ise bifokal lensler denir

Kontakt Lens Bakım Kuralları Nasıldır?

Lenslerinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın. Böylece lenslerinizin kirlenmesini, dolayısıyla gözlerinizin mikrop kapmasını engellemiş olursunuz. Düzenli olarak ellerin yıkanması da gözünüzü olası enfeksiyonlardan korur. Ellerinizi yıkarken yağ, losyon ya da parfüm içermeyen bir sabun kullanınız ve pamukçuk bırakmayan bir havlu ile kurulayınız.

gebelik

Sert Lenslerin Bakımı

Kolayca çizilebileceği için kumaş ya da kağıtla temizlenmemelidirler. Günlük olarak temizlenmeli ve steril edici bir sıvıda saklanmalı, göze takmadan önce ıslatıcı bir sıvı kullanılmalı, periyodik olarak kontrol edilmeli ve gerekirse lens firması tarafından profesyonel olarak temizlenmeli, kirli bir ortamda yaşanıyorsa, lensler daha sık aralıklarla temizlenmelidirler.

Yumuşak Lenslerin Bakımı

Tuzlu suda değil, mutlaka dezenfektan bir sıvıda saklanmalıdırlar. Sıvıyı emebileceği için su ya da benzeri temizlik maddeleri kullanılmamalı, günlük temizlik yapılmalı, uzun süreli lenslerde protein birikintilerini gidermek için haftada bir enzimatik temizlik yapılmalı.

Kontakt lenslerin avantajları ve dezavantajları

Avantajları

 • Kontakt lenslerin; bazı kişiler için kozmetik faydasının ve gözlük takmama rahatlığının yanı sıra optik avantajları vardır. Kontakt lens ile elde edilen görme kalitesi birçok yönden gözlükten daha iyidir.
 • İleri derece miyop olan hastalar; gözlüğe kıyasla kontakt lens ile daha gerçek boyutta görüntü elde ederler ve böylece daha rahat bir görüş sağlarlar. Yüksek dereceli kusurlarda kontakt lensler, küçük çaplı ve kalınlıklı olmalarının yanı sıra, gözün direkt üzerinden tashih yapmaları nedeniyle çevresel kısımlardaki görme bozukluklarını azaltırlar.
 • Tek gözünde ameliyat veya yaralanma gibi bir nedenle lensini yitirmiş olanlara verilen gözlük camları, aşırı büyütme yaptığı için hastanın kullanabilmesi zordur. Kontakt lenslerde büyütme faktörü oldukça azdır ve hasta tarafından tolere edilebilir. Böylece hasta her iki gözünü kullanabilir hale gelir.
 • Her iki gözünde lens olmayanlarda da daha iyi bir çevresel görme temin edilir ve görüntü bozukluğu fazla olmaz.
 • Gözlük çerçevesi ile sınırlı olmayan doğal ve geniş bir görüş alanı sağlar.
 • Gözlüklerle çok az düzelme kaydedilebilen veya görmesi hiç düzeltilemeyen keratokonuslu veya başka bir nedene bağlı düzensiz korneası olan hastalar, kontakt lenslerle sıklıkla iyi bir görme elde ederler.
 • Gözlük camlarında oluşan buğulanma ve yağmur ile karda gözlük kullanma gibi zorluklardan kurtulmuş olurlar.

Dezavantajları

 • Yeni kullanmaya başlayanlar arasında; yumuşak lens kullananlarda daha az, sert lens kullananlarda ise daha uzun bir alışma dönemine ihtiyaç duyulur.
 • Kontakt lens kullanımında hijyene ve gözü travmatize etmemeye özen gösterilmelidir.
 • Periyodik olarak göz muayenesi gerektirir.
 • Göz damlası, göz pomadı kullanırken çıkarılmaları gerekebilir.